امسال به مناسبت روز جهانی کودک ـ 16 مهر ماه ـ مهتاب کرامتی، سفیر حسن نیت یونیسف ایران با تعدادی از هنرمندان درباره‌ی روز کودک، سلامت کودک، فرزندپروری مثبت و جامعه ایمن گفت‌وگویی صمیمانه داشت که هنرمندان به برخی رفتارهای خود با کودکانشان اشاره کردند.
به گزارش خبرگزاری داشنجویان ایران(ایسنا)، یونیسف و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ـ اداره کل سلامت روان هم ضمن تشکر و قدردانی از همه این هنرمندان، پیام‌های آنان را در چارچوب اصول فرزندپروری مثبت مورد تایید دانستند.
 

Persianv.com At site

ویشکا آسایش می گوید: وقتی «گیو» عصبانی می‌شه و جیغ می‌زنه جای اینکه عصبانی بشم و دعواش بکنم، اول کنارش می‌نشینم یا اون رو تو بغلم می‌گیرم و بعد آروم و شمرده ازش می‌پرسم «از چی ناراحتی، بجای جیغ زدن برام تعریف کن چی شده» با این کار بهش یاد می‌دهم چطور راجع به احساسات و ناراحتی‌اش حرف بزنه.

Persianv.com At site
پژمان بازغی هم درباره‌ی رفتار با فرزندش می‌گوید: من همیشه عشقم را به «نفس» با کلمات و حالت چهره‌ام منتقل می‌کنم. از جمله «دوستت دارم» هم زیاد استفاده می‌کنم. صبح که از خواب بیدار می‌شه، اولین جمله‌ای که بهش می‌گم اینه که: «دوستت دارم» و آخرین جمله‌ای که شب قبل از خواب از من می شنوه، هم همینه.

Persianv.com At site


امیر جعفری و ریما رامین فر می‌گویند: هر چه «آیین» بزرگتر می‌شه، سعی می‌کنیم تو رفتارمون با او از کلمه‌های منفی مثل «نه»، «نکن» و یا «نمی‌شه» کمتر استفاده کنیم. تا جایی که بشه راه‌های دیگری جلوش قرار می‌دیم و حق انتخاب براش قائل می‌شیم.

Persianv.com At site


علیرضا خمسه هم اظهار می‌کند: وقتی «گلسا» از موضوعی ناراحته و برام تعریف می‌کنه، به جای سرزنش یا کوچیک جلوه دادن موضوع بهش نشون می‌دم که درکش می‌کنم. مثلا می‌گم «می‌فهمم چه احساسی دار»، یا می‌گم «شاید اگر من هم بودم ناراحت می‌شدم» و با این کار حس امنیت را در او به وجود می‌آرم و اون راحت‌تر حرفهاش رو به من می‌زنه.

Persianv.com At site


لادن طباطبایی می‌گوید: وقتی «سها» کار خوبی می‌کنه، بهش می‌گم «از این کارت راضیم» و برای اون کار خاص تشویقش می‌کنم. بر عکسش هم هست. اگر کار بدی انجام بده، هیچ وقت نمی‌گم «باز که دختر بدی شدی!»، بلکه اون اشتباهش را براش توضیح می‌دهم و می‌گم بهتره به جای اون چه رفتاری را انجام بده.

Persianv.com At site


بهاره رهنما می گوید: هر چقدر هم که در طول روز سرم شلوغ باشه سعی می‌کنم وقت جداگانه‌ای را به «پریا» اختصاص بدهم. با هم می‌گیم، می‌خندیم، بازی می‌کنیم و کتاب می‌خونیم. با این کار علاوه بر لذتی که هر دو می‌بریم، رابطه صمیمی هم با هم برقرار می‌کنیم. به نظر من حفظ این رابطه صمیمی با بچه هامون در دوران نوجوانی خیلی مهمه