یک عکاس نجومی یونانی به مدت ۲۴ ساعت از آسمان منطقه‌ای در نزدیکی آتن عکس گرفت و با کنار هم قرار دادن این تصاویر با کمک رایانه، تصویر کروی پانورامایی را از تغییرات آسمان در یک شبانه‌روز تهیه کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از لارپوبلیکا، کریس کوتسیوپلوس، عکاس نجومی یونانی این تصویر شگفت‌انگیز کروی پانوراما را از دماغه سوینو واقع در ۱۰۰ کیلومتری جنوب‌غربی آتن، پایتخت یونان گرفته است. این تصویر کروی پانوراما در طول ۲۴ ساعت گرفته شده و در مجموع حاصل ترکیب ۳۵ تصویر از خورشید و ۲۵ تصویر از مناظر است.

این عکاس نجومی در این خصوص توضیح داد: «من از صبح ۳۰ دسامبر ۲۰۱۰ با دوربین خود که روی سه پایه مستقر بود، شروع به گرفتن این عکس‌ها کردم. دقیقا هر ۱۵ دقیقه با استفاده از یک مسافت‌سنج و یک فیلتر آستروسولار که به روی لنز دوربینم نصب کرده بودم، از موقعیت خورشید عکس می‌گرفتم.

در یکی از این عکس‌ها وقتی خورشید به نزدیکی حداکثر ارتفاع خود رسید (هنگام ظهر)، فیلتر را در آوردم و عکس‌هایی گرفتم که درخشندگی خورشید را نشان می‌داد».

وی افزود: «بعد از غروب آفتاب، من عکس‌های مختلفی گرفتم تا بتوانم عبور از روز به شب را به روش طبیعی‌تری نشان دهم. شب نیز ۱۲ عکس از منظره اطراف و آسمان گرفتم که از غرب به شرق انجام شد. در ساعت ۱۹:۳۰ دوربین را به طرف شمال گرداندم و شروع به گرفتن عکس‌های شب کاملا تاریک کردم که حداکثر ۱۱ ساعت طول کشید. سپس دوربین را به جهت شمال غربی برگرداندم و به مدت نیم‌ساعت از مسیر حرکت ستارگان عکس گرفتم».